Тема. Відношення. Основна
властивість відношення
Мета:
Освітня: формувати поняття
відношення чисел і
величин та основної властивості
відношення. Навчати учнів розв’язувати приклади і задачі на обчислення
відношень чисел та величин, в тому числі різнорідних величин.
Розвиваюча: розвивати уявлення про
застосування відношення і основної властивості відношення.
Виховна: виховувати уважність,
цілеспрямованість.
Тип. Урок-казка
Обладнання. Підручник, таблиця
«Одиниці маси та одиниці
відстані», плакат з означенням
відношення та основної властивості відношення
Хід уроку
І.
Організаційний момент
ІІ.
Перевірка домашнього завдання
Самоперевірка за зразком на дошці
ІІІ.
Актуалізація опорних знань учнів
1. «Логічна хвилинка» -
розв’язування задач-жартів
ª Коляска, запряжена
трійкою коней, проїхала 12 км.
Скільки кілометрів пробіг кожний кінь?
ª 10 колод розпиляли кожну
на 2 плахи. Скільки стало колод?
ª Опівночі йшов дощ. Чи
можна очікувати на сонячну погоду через 2 доби?
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Ø Як називаються числа при
діленні?
Ø Як поділити два звичайні
дроби?
Ø Як знайти швидкість тіла,
якщо відомі пройдена ним відстань і затрачений час?
Ø Що таке масштаб?
Ø Заповнити таблицю величин
1 кг =
1 т =
100 кг =
1 км =
? м =
? м =
? м =
1 см =
|
? г
? кг
? ц
? м
100 см
10 дм
1000 мм
? мм
|
ІV. Мотивація навчальної
діяльності
Математична казка
Одного
разу прийшла Дія Ділення додому після складного робочого дня дуже втомлена.
Умостилася зручно на дивані перед телевізором і зітхнула: «Я, звичайно, дуже
пишаюся тим, що працюю в такому важливому офісі «Математика», але ж роботи
наскільки багато, що й вгору нема коли глянути. Кожнісіньку секунду потрібно
працювати з числами, а це ж якої точності потребує! Добре було б якби я лише
математичну дію виконувала та знаходила у скільки разів одне число більше або
менше другого, так ще й величини-відвідувачі постійно в прийомній товпляться.
Ось, наприклад, учора 1 метр
півгодини спокою не давав: «А скажіть у скільки разів я більший від 1 сантиметра? А від 1
дециметра? А від кілометра я менший? У скільки разів?» навіть голова від нього
розболілася. А сьогодні, коли в 6 класі учні розв’язували задачу на рух, то
виявилося, що коли поділити відстань на час, то взагалі нова величина виходить
– швидкість. Ні, самій в усьому розібратися – це занадто багато роботи. Самій і
не впоратися. Найму я, мабуть, собі помічника. І нехай він відповідає за
відношення чисел і величин. Так і назву
його – відношення.
V.Оголошення теми, мети, очікуваних результатів уроку
VІ. Сприймання і усвідомлення поняття відношення чисел та
основної властивості відношення
1. Пояснення учителя
Як,
можливо, ви вже здогадалися з казки, число, яке отримується внаслідок ділення
одного числа на інше, називається не тільки як ви вивчили в молодших класах – часткою, а також і відношенням цих чисел. На дошці записані приклади відношень:
4 : 5
2,7 : 0,3
Як
ви бачите, записується відношення за допомогою двокрапки або дробової риски.
Тоді, запис 4 : 5 можна прочитати як «частка від ділення 4 на 5» або
«відношення чисел 4 і 5». А запис
можна прочитати трьома
різними способами: «дріб чотири дев’ятнадцятих», «частка від ділення 4 на 19»
та «відношення чисел 4 і 19».
Якщо
ми говоримо, що відношення а : в – це
те саме, що дріб
і знаємо, що для
кожного дробу можна застосувати властивість дробу, то тоді така властивість
правильна і для відношення.
Демонстрація
плаката
Основна властивість відношення
Відношення
двох чисел не зміниться, якщо кожне з них помножити або поділити на одне й те
саме число, відмінне від нуля
Подивіться
уважно як, користуючись цією властивістю, я спрощую відношення.
Ø 120 : 400 = 12 : 40 = 3 :
10
Ø 1,8 : 7,2 = 18 : 72 = 2 :
8 = 1 : 4
Ø
На початку уроку ми повторили
означення масштабу. Так от один з прикладів застосуванням відношень і є
масштаб. Давайте разом розв’яжемо таку задачу:
Відстань між містами Миколаїв і Херсон на карті дорівнює 2,5 см. Яка відстань між
ними, якщо масштаб карти 1 : 2 000 000?
(допоміжне запитання: що означає
масштаб 1 : 2 000 000?)
VIІ.Сприймання й усвідомлення поняття відношення величин
1. Знаходження (спрощення)
відношень
1)
Знайдіть відношення:
а) 375 до 15; б) 102 до 30; в)15 до 45; г) 130 до
52; д) 3,5 до 0,07;
є) 0,72 до 1,2; ж)
до
; з) 1,4 до 2
.
2)
Знайдіть відношення:
а) 3 дм до 2 дм; б) 2 дм до 10 см; в) 1 м до 5 дм; г) 1 т до 25 ц;
д) 2 ц до 400 кг; є) 2 грн до 50 к.
3) Бригада заасфальтувала 4,2 км дороги між двома
селами, і їй зали
шилося заасфальтувати ще 1,8
км. Яку частину всієї дороги становить незаасфальтована
ділянка дороги від заасфальтованої? У скільки разів заасфальтована ділянка
довша від незаасфальтованої?
Додатково.
Перше
число в а разів більше від другого. Яку частину
становить друге число від першого?
2. Використання властивостей
відношень
1)
Скоротіть відношення: а) 50 : 150; б) 150 : 225; в) 18 :
72; г)
.
2)
Замініть відношення дробових чисел відношенням
натуральних:
а) 0,3: 0,27; б) 0,03: 1,2; в)
:
; г) 1,53 :
.
3. Розв'язання третьої
задачі на відсотки (скільки відсотків становить а від b?)
1)
Скільки відсотків становить число 12 від числа 16?
2) Фермер зібрав 18 т
зернових, із них 4,5 т кукурудзи. Скільки відсотків становить маса зібраної
кукурудзи від маси зернових?
3) До 600 г 10%-го розчину солі
долили 150 г
води. Знайдіть у відсотках вміст солі в новому розчині.
4) Перше число становить 40
% від другого. Скільки відсотків становить друге число від першого?
VIII. Підсумок
1.Інтерактивна вправа
«Незакінчені речення»
Я починаю казати речення, а ви його закінчуєте.
◊
Сьогодні на уроці ми навчилися …
◊
Сьогодні на уроці мені було цікаво тому, що …
◊
Я думаю, мені ще необхідно попрацювати над …
◊
Я сьогодні поповнив свої знання тим, що …
ІХ. Домашнє
завдання, оцінювання уроку
1. Знайдіть відношення:
а) 18 до 12; б) 4,5 до 1,05; в) 0,5 до
; г)
до
; д) 4
до 1
;
є) 240
г до 360
г; ж) 25
см до 4 дм; з) 2 кг до 8 ц; и) 3 грн до 120 к.
2.
Одна труба має довжину 3, 2 м, а друга — 4 м. У скільки разів друга тру
ба довша за першу? Яку частину становить довжина першої труби від
довжини другої?
3. Скоротіть відношення: а)
125 : 50; б) 17 : 12; в) 112 : 48; г)
.
|